Szipál Márton: Új fotóalbum
Szipál Album
FotóOktatás tanárának legújabb könyve2010. december 9-én 16 órakor a Vince Kiadó könyvesboltja előtti csarnokban (MÜPA) kerül sor Szipál Márton fotóművész új könyvének bemutatójára.

A beszélgetés résztvevői: Szipál Márton, Lajti Virág, a könyv szerkesztője, Kincses Károly fotómuzeológus és Yalcinkaja Veronika, a Citibank marketing-igazgatója.

Moderátor: Winkler Nóra


“Szipál Márton fotográfus 1997-ben - négy Los Angelesben eltöltött évtized után - hazatért Budapestre. Ez az időszak kiemelkedően fontos és sikeres volt Szipál Márton – vagy ahogy Hollywoodban ismerték: Martin S. Martin – életében. Hazatértét követően sok hazai kiállítás válogatott fotóiból. A kiállításokon megismerhettünk egy rendkívüli személyiséget, egy olyan fotóst, akinek a történetei szinte elválaszthatatlanok a képeitől. A publikum természetesen mindig örömmel fogadja az anekdotákat, a világhírességekről szóló pletykákat. Csak kevesen figyeltek fel arra, hogy Szipál Márton – Marci – ezekben a könnyed, humoros visszaemlékezésekben kifejtette a módszerét is, hiszen képei éppen attól váltak roppant erőssé, kifejezővé, hogy készítésük során nagyon intenzív kapcsolatot teremtett modelljeivel. De valljuk be, hajlamosak vagyunk mi is arra, hogy a hollywoodi sztárokhoz hasonlóan alávessük magunkat Marci elsöprő egyéniségének. Bármennyire is jelen van Szipál Márton a kiállításokon, életművének átfogó, szakmai szempontból pontos bemutatására eddig nem került sor. Ezt teszi most meg a jelen kötet. Ez a kötet azért jelentős, mert a benne sorakozó másfélszáz fotográfia valóban átfogó képet ad Szipál Márton mesterségéről és művészetéről. Visszanyúlik egészen Szipál pályájának magyarországi kezdeteiig. A kötet végigjárja amerikai korszakát, felmutatja a mára már ikon-értékűvé vált fotográfiáit: a sztárportrékat (Margaux Hemingway, Olivia Hussey, Priscilla Presley), művészportrékat (Henry Miller) és természetesen a divatfotókat. A kötetben található írások szakszerűen értékelik munkásságát, és bemutatják azt az életutat, sőt életstílust, amelynek a közegében a képek születtek. Mert a fotográfia nem időtlen. Hihetetlenül pontosan őrzi az expozíció pillanatát, annak a kornak a divatját, érzéseit, eszméit, amelyben született. Így aztán, aki kezébe veszi ezt a jelentős kötetet, érezni fogja, hogy oldalairól hat évtized tekint ki az olvasóra.”
Réz András esztéta
Nikon